Міжнародні гуманітарні організації, правозахисники та українські громадські діячі об'єдналися навколо вимоги відкрити гуманітарний коридор для евакуації цивільного населення з тимчасово окупованих Олешок та інших населених пунктів лівобережної Херсонщини. Як неодноразово писав Ukrainian Wall, ситуація на окупованих територіях залишається критичною, а доступ гуманітарних місій — украй обмеженим.

За даними журналістки Заріни Забріскі, опублікованими у виданні Kyiv Post, благодійний фонд «Крила» спільно з організаціями Helping to Leave та Nonviolent Peaceforce підготували адвокаційний бриф про гуманітарну ситуацію в Олешках. Документ покликаний привернути увагу міжнародної спільноти до становища цивільного населення, яке вже понад три роки живе під окупацією.

Що кажуть у міжнародних організаціях

Старший директор Євразійського центру Atlantic Council Джон Гербст заявив, що цивільне населення Олешок фактично залишається заблокованим. «Олешки — це місто неподалік Херсона, де тисячі цивільних опинилися в пастці через поєднання російських мін, військ і безпілотників. Немає військової цінності в тому, що москва націлюється на цих цивільних і відмовляється створити гуманітарний коридор для їхньої евакуації», — наголосив Гербст.

Заступниця директора Human Rights Watch Юлія Горбунова повідомила, що організація опитала людей, які виїхали з окупованої частини Херсонщини. «Базова інфраструктура була зруйнована. Багатьом вдалося втекти, але для тих, хто залишився і бажає виїхати, евакуація становить загрозу для життя», — зазначила Горбунова. За її словами, Human Rights Watch готує окрему заяву щодо гуманітарної ситуації в окупованих населених пунктах області.

Позиція ООН

Координатор системи ООН в Україні Матіас Шмале зазначив, що безпечний доступ гуманітарних організацій до цивільного населення залишається неможливим, а проведення евакуації потребує спеціальних домовленостей між сторонами. За його словами, локальне тимчасове припинення вогню або «вікно тиші» було б достатнім для доставки гуманітарної допомоги та проведення евакуації — але для цього потрібна згода обох сторін конфлікту.

Що відбувається в Олешках зараз

Населені пункти Олешківської громади окупували російські війська в перший день повномасштабного вторгнення. Ситуація катастрофічно погіршилася після підриву Каховської ГЕС 6 червня 2023 року — тоді Олешки затопило, а російська армія перешкоджала евакуації жителів і не припиняла обстрілювати місто.

З початку лютого до 5 травня 2026 року до Офісу Уповноваженого з прав людини надійшло 127 звернень від мешканців тимчасово окупованих Олешок. Люди повідомляють про критичну гуманітарну ситуацію. Останній раз продукти завозили 26 травня — тоді до міста потрапили лише дві машини з комерційною пропозицією. У червні при спробі заїзду машини підірвалися на мінах. Голова благодійного фонду «Крила» Олександра Книга описала ситуацію так: «Окупація — це найгірше, що може статися. Люди живуть у постійному страху та невизначеності, під нескінченними атаками, не можуть пересуватися містом без належної системи життєзабезпечення, їжі, медичної підтримки та безпеки».

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець назвав ситуацію гуманітарною катастрофою, яка є прямим наслідком окупації та повної зневаги до людського життя. Чим ближче населений пункт розташований до води, тим критичніша там ситуація — найбільших руйнувань зазнали села безпосередньо на лінії зіткнення.

Раніше Ukrainian Wall писав: прикордонні села — обов'язкова евакуація з 1 липня: кого змусять виїхати та що робити.

Ми вже повідомляли: евакуація з прифронтових територій: куди звертатися і що мати з собою — пояснює Червоний Хрест.